ekspertyzy mykologiczne Lublin

Realizacje: projekty budowlane domów Lublin

Lublin, ul. Lubartowska 43 DH Bazar „Społem” LSS - 2016 - 18 r.

 Ekspertyza techniczna i projekt budowlany remontu - 2016r. Autor: inż. Janusz Fronczyk rzeczoznawca budowlany. Realizacja remontu ram stalowych; 2017 i 2018 r.

Budynek został wybudowany w latach 1938-39. Obiekt jest usytuowany obok przebiegającej rzeki poprowadzonej w podziemnym kanale betonowym, również wybudowanym w latach trzydziestych ub. wieku. Bliskość lokalizacji koryta rzecznego sprawia, że najbliższe tereny (w tym przedmiotowego Bazaru) stanowią pradolinę rzeki, o trudnych i skomplikowanych warunkach gruntowych. Podłoże gruntowe na tym terenie jest zbudowane z gruntów organicznych, namułów, torfów przewarstwianych pyłami z wysokim poziomem wód gruntowych. Grunty nośne znajdują się na poziomie min. 6m poniżej terenu.  Budowa hali była prowadzona w latach 1938-39. Zachowały się z tego okresu dokumenty ikonograficzne z zasobów MKZ Lublin i Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

projekty budowlane Lublin biuro projektowe Lublin   
W 1996 roku odnotowano osiadania budynku. Badania geotechniczne i wykonana ekspertyza budowlana [  ] wykazały, że wystąpiło zniszczenie dolnych części słupów żelbetowych piwnic na długości ok. 10-15cm poniżej posadzki piwnic, bezpośrednio nad stopami fundamentowymi. Przyczyną korozji było oddziaływanie na beton agresywnej wody gruntowej (w gruntach organicznych) przy niskiej klasie betonu i małej otulinie zbrojenia słupów. Równomierne procesy korozyjne wszystkich słupów i w ich wyniku zniszczenie betonu powodowało dość równomierne osiadanie budynku o wielkości 5-7cm, przez co nie uległ zniszczeniu żelbetowy strop nad piwnicami, konstrukcja o dużej sztywności.

projekty domów Lublin projekty remontów  Lublin ocena stanu technicznego Lublin
Realizacja robót remontowych i wzmacniających słupy piwnic polegała na kolejnym odkopywaniu stopy żelbetowej słupa piwnic, sprawdzeniu stanu technicznego pali drewnianych, założeniu na stopie i słupie stalowej konstrukcji wzmacniającej,  jej obetonowaniu i zabezpieczeniu warstwą izolacji w części podposadzkowej. 
W parterze na żelbetowej konstrukcji oparto ramy stalowe opierając je na skrajnych słupach szkieletu żelbetowego piwnic. Ramy stalowe wykonano ze spawanych blachownic o zmiennych przekrojach dwuteowych, rozszerzających się w prętach pionowych ku węzłowi narożnemu, łączącemu się dwuspadkowym ryglem dachowym kształtującym jego formę. Między ryglami wylano żelbetowa płytę dachową, usztywniającą ramy i stanowiącą podłoże dla warstw izolacyjnych i pokrycia dachowego. Ramy stalowe z blachownic obetonowano betonem na kruszywie łamanym do kształtu prostokątnego, wystających z elewacji w formie pilastrów oraz ponad dachem. Minimalna grubość otuliny betonowej na profilu blachownicy wynosi 5cm, ale bez jakiegokolwiek zbrojenia dodatkowego. Między ramami wykonano ściany wypełniające murowane z cegły, które najpierw posiadały duże otwory okienne, a później wraz ze zmianą funkcji obiektu zostały zamurowane.Obudowa betonowa w zamierzeniu budowniczych miała za zadanie ochronę ramy stalowej przed korozją i przy blisko 70-letniej eksploatacji budynku należy uznać że taką rolę spełniła. Obudowa betonowa ram utworzyła przekrój zespolony, dający też wraz ze stropem znaczące usztywnienie konstrukcji.
Obecnie występuje spękanie obudowy betonowej i korozja pasa zewn. blachownicy. Stopień korozji zróżnicowany, max. 0.5-1 mm. Dla zabezpieczenia ramy stalowej konieczne jestzabezpieczenie prętów w płaszczźnie pasa zewnętyrznego i ponowne ich obetonowanie z siatką zbrojeniową. 
MWSnap069
IMG_20180525_111726 IMG_20180704_080422 IMG_20180705_103232 Widoczne odsłonięte zewn. pasy  blachownicy oraz stopa ramy.