ekspertyzy mykologiczne Lublin

Realizacje: projekty budowlane domów Lublin

Lublin, ul. Nadbystrzycka 38A. Ekspertyza techniczna 2017 r.

Przedmiotowy budynek został wybudowany kilka lat temu. Powodem sporzadzenia ekspertyzy było powstawanie przecieków przez stropodach . Celem opracowania było ustalenie rodzaju wbudowanych materiałów, stopnia i zawilgocenia stropodachu,  przeprowadzenie oceny technicznej i analizy przyczyn  zawilgocenia stropodachu oraz opracowanie wytycznych do wykonania koniecznych robót remontowych stropodachu. Wykonano kilka odkrywek w stropodachu. Oględziny i badańia wykazały:

  • W pokryciu dachowym z papy termozgrzewalnej brak jest odpowiednich spadków.  części środkowej stropodachu występowanie licznych zastoin wody opadowej, 
  • Na pokryciu dachowym z papy termozgrzewalnej stwierdzono wady
  • Spękania papy z odsłoniętą osnową z włókniny poliestrowej i odspojone zgrzewy 
  • Naprawy z przesmarowywaniem lepikiem na linii zgrzewów, czego nie stouje się przy papach termozgrzewalnych
  • Widoczne są wykonywane naprawy pokrycia i obniżanie wpustów dachowych, co mogło wcześniej powodować też przecieki do wnętrza warstw stropodachu Uszkodzenia papy wierzchniego krycia polegające na zupełnym odspojeniu warstwy ochronnej z posypki

projekty budowlane Lublin
widok stropodachu
  W odkrywkach stropodachu stwierdzono w dwóch odkrywkach występowanie wody na paroizolacji i pod paroizolacją bezpośrednio na płycie stropowej. Przecieki przez strop  związane z obecnością wody na płycie stropowej występują w dwóch pomieszczeniach laboratoryjnych oraz wyłazu na dach, co obejmuje ok. ¼ powierzchni stropodachu. Woda obecna w nieprzepuszczalnych warstwach stropodachu jest wręcz „uwięziona” i nie ma możliwości szybkiego jej usunięcia.
Przyczynami  uszkodzeń są błędy projektowe i wykonawcze, m.in:
  • Brak jest w dokumentacji projektowej prawidłowego rozwiązania odprowadzenia wody opadowej do zaprojektowanych dwóch wpustów.          
  • W trakcie realizacji nie usunięto tych błędów wykonując podłoże pod papę ze spadkami od 0.5% do 1.5%, ale też z wieloma wypłaszczeniami nawet poniżej 0,5%, wskutek czego po ułożeniu warstw papy powstają na połaci liczne zastoiny wody pokazane na fotografiach oraz na załączonym rzucie.
  • Podział połaci na dwie niezależne zlewnie skutkuje, że każda z nich posiada tylko jeden odpływ. 
  • Pozostawiono w kilkunastu słupkach konstrukcji wsporczej centrali wentylacyjnej otwory technologiczne (pozostałość z cynkowania profili), przez które wciekała woda opadowa z urządzeń i ramy do wnętrza stropodachu.
  • W trakcie realizacji budowy po ulewnym deszczu już wystąpiły przecieki przez płytę stropodachu, które wykonawca zamykał od spodu wykonując iniekcję doszczelniającą płyty stropowej w obrębie zacieków w dwóch pomieszczeniach laboratoriów bez diagnozy i ustalenia przyczyn wyciekającej wody 
Zalecono wykonanie szeregu robót zabezpieczających, m.in.:
  1. Zamknięcie trwale otworów w słupkach konstrukcji wsporczej centrali wentylacyjnej  
  2. Zamontowanie na pokryciu dachowym stropodachu kominków wentylacyjnych  
  3. Naprawy wszystkich pęknięć papy przez zagruntowanie i przyspawanie nakładek z papy  
  4. Docelowo wymianę pokrycia dachowego 
biuro projektowe Lublin
wyłaz na dach z zaciekami
projekty domów Lublin
nieszczelny styk papy
projekty remontów  Lublin
spękana papy
ocena stanu technicznego Lublin
pęcherze i pofałdowania papy
 

  

n-7
zastoiny wody

 

n-6
zastoiny wody brak spadków

 

n-8
odkrywka przy konstr. wsporczej

  

 

        

n-9
  widok płyty stropowej od spodu z widocznymi
spękaniami i uszczelnieniami przeciecieków