Kodeniec kościół parafialny 2024r.
Projekt budowlany remontu kościoła i dzwonnicy, ekspertyza technicza. Autorzy: mgr inż arch. P. Pięciński, inz. J. Fronczyk, mgr inż. A. Jarosz. Program prac konserwatorskich mgr M. Makal
Kościół parafialny w Kodeńcu p.w. NMP nie posiada indywidualnych opracowań naukowo-historycznych. Powstanie kościoła datuje się na rok 1791 jako cerkiew unicką. Od 1875 roku po likwidacji diecezji unickiej (chełmskiej), parafia w Kodeńcu znowu stała się prawosławna. W 1915 roku parafia prawosławna w Kodeńcu przestała istnieć, a cerkiew w 1920 jako była świątynia unicka została rekoncyliowana na kościół rzymsko-katolicki. Świątynia ma nawę główną i dwie nawy boczne rozdzielone parami słupów. Strop drewniany, z podsufitką z desek z trapezowym wyniesieniem nawy głównej. Drewniana dzwonnica stojąca po drugiej stronie drogi 1638L podobnie jak kościół pochodzi z końca XVIII wieku. Jest to konstrukcja słupowo-ryglowa, rozbudowana w parterze ścianami z bali szalowanych deskami. Na wyższych kondygnacjach wieża stężona podwójnymi zastrzałami z każdej strony i szalowana deskami.
Zaprojektowano kompleksowy remont kościoła i dzwonnicy obejmujący fundamenty, wymiane szalunku z desek, stolarki, ścian od wewnątrz z dekoracją malarską, sklepienia z desek, konstrukcji stropów, więźby dachowej i wymiany pokrycia z blachy i pokrycia z gontu w dzwonnicy.