Lublin, ul. Wileńska 21 - estakada. 2023r.
Ekspertyza techniczna estakady kominkacyjnej. Autor: inz. Janusz Fronczyk, mgr inż. Adam Jarosz
Zespół handlowo-usługowy przy ul. Wileńskiej 21 w Lublinie został wybudowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku według projektu O.Z. Hansenów. Zespół znajduje się na obszarze osiedla im. J. Słowackiego wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków m. Lublina i podlega ochronie konserwatorskiej. Estakada jest podzielona na cztery zdylatowane przęsła składające się z płyty z balustradami opartej na trzech lub czterech słupach – jak pokazano wyżej rys. 2. Piątym przęsłem jest zupełnie oddzielna konstrukcja na przejazdem do zaplecza targowiska. Jest oparta na ścianach betonowych o rozpiętości 9.30m.
Konstrukcja estakady wykonana jest jako monolityczna, wylewana z betonu (wg projektu klasy Rw=170) i składa się:
- słupów żelbetowych o przekroju kołowym o średnicy ok. ø 50 cm w rozstawie ok. 4,56 do 5,10m
- płyt żelbetowych na słupach o zmiennej grubości profilowanej od spodu od ok. 14cm do ok. 20 cm w części środkowej ze zbrojeniem płyt : podłużne ø 12mm i poprzeczne ø 10mm ze stali 34GS,
- na krawędziach płyt oparte są monolityczne balustrady grub. ok. 6-7cm,
Stan techniczny konstrukcji płyty estakady z balustradami oraz estakady dojścia z pochylnią, oceniono jako niezadowalający oraz lokalnie zły, W płytach i balustradach występują skorodowane pręty w różnym stopniu. Remont winien polegać na oczyszczeniu z korozji wszystkich widocznych prętów i wbudowaniu dodatkowego zbrojenia dla przywrócenia wymaganych parametrów nośności elementów konstrukcyjnych.
Ostatecznie zalecono wymianę estakady na nową z odtworzeniem istniejącej formy architektonicznej i materiałowej oraz uzyskanie uzgodnienia Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie i pozwolenia na budowę.
Uszkodzenia koorozyjne estakady, z widocznym odsłoniętym zbrojeniem górnym i dolnym w różnych miejscach
Analiza techniczna: momenty zginające Mxx, Myy i ugięcia w stanie sprężystym w kombinacji SGU