Milejów, woj. lubelskie. Kościół parafialny p.w. NMP. Projekt rem. 2009 r.
Milejów, woj. lubelskie. Kościół parafialny p.w. NMP. Kościół składa się z części starszej XIX-wiecznej oraz dobudowanego do niego nowego skrzydła kościoła w latach osiemdziesiątych XXw. Budowę starszej części kościoła rozpoczęto w 1855 r. a ukończono w 1859 r. Budowniczym kościoła był Konstanty Hendiger z Krasnegostawu. Wybudowano wówczas kościół murowany, jednonawowy w stylu eklektycznym. Starsza część kościoła stała się po rozbudowie tylną częścią długiej nawy, a prezbiterium boczną kaplicą.
Elewacje kościoła parafialnego w części starszej posiadają wykonany cokół z płytek cementowych, układanych na zaprawie cementowej. Wykładzina ta jest dosyć szczelna, nie pozwalająca na dyfuzję pary wodnej, stąd też na wszystkich ścianach zaobserwowano silne korozyjne uszkodzenia tynków powyżej cokołu. W tej partii tynku następuje wzmożona migracja wody kapilarnej w murze i tynku, odsychająca na powierzchni ściany. Woda podciągana kapilarnie jest zawsze zanieczyszczona chemicznie, ponadto w trakcie przepływu wody w murze tworzą się również związki soli powodujące korozję zaprawy i cegły.
Projekt remontu elewacji idachu cz. starszej kościoła, dzwonnicy i ogrodzenia - 2009r. Autor projektu: arch. J. Begiełło i inż. J. Fronczyk z zespołem.